Dr. Erdem Özel

Anjiyo Oldum, Bir Daha Kalp krizi geçirir miyim ?

Evet, anjiyo olup stent takıldıktan sonra da kalp krizi geçirebilirsiniz! Peki o zaman neden stent takıyoruz? Stent, mevcut tıkalı ya da daralmış damarlarınızın açılmasını sağlayarak bu damarlara bağlı kalp krizi geçirmenizi önleyebilir. Ancak bu, zaman içinde diğer damarlarınızın da tıkanmayacağı anlamına gelmez!

Gelin stent işlemi nedir ve stent takılması sonrası kalp krizi riskini azaltmak için ne yapabilirsiniz bunlara bir bakalım.

Kalp damarlarınız daraldığında veya bir kalp krizi nedeni ile tıkandığında stent ihtiyacınız olur. Stent kalp damarlarınızın daralan bölgesini açmak, yeniden tıkanmasını engellemek ve kan akımını kolaylaştırmak için takılan ağsı yapıya sahip metal bir tüp. Kalp krizi geçiren hastaya stent taktığımızda rahat bir nefes alır ve kendini çok iyi hisseder. Çünkü kalp krizi sona ermiştir.

Ancak stent takıldıktan sonra problemim sona erdi, artık istediğim gibi yaşayabilirim diyerek sağlıksız bir yaşam süren hastamızın takılan stenti ya da başka bir damarı tekrar tıkanabilir ve tabi ki yeniden kalp krizi geçirebilir.

Bu yüzden diyete dikkat etmek, ilaçları düzenli olarak kullanmak ve düzenli kontrolleri aksatmamak son derece önemli.

Önemli bir bilgi daha paylaşayım, daha önce kalp krizi geçiren kişiler sağlıklı insanlara göre yeniden kalp krizi geçirme açısından daha hassastır ve kalp krizi geçirdiklerinde bunun daha ağır sonuçları olabilir.

Unutmayın! Sağlıklı yaşam tarzını benimseyip , ilaçlarınızı kullanıp, düzenli kontrollerinizi yaptırarak stentinize iyi bakarsanız o da size iyi bakacaktır!

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız