Dr. Erdem Özel

Cep Telefonları Kalp Pilini Etkiler Mi ?

Evet, çok düşük olmakla birlikte böyle bir risk var! Kalpte yavaşlamayı tedavi etmek için taktığımız kalp pilleri ya da ciddi bir ritim bozukluğuna müdahale etmek amacıyla taktığımız ICD, yani şoklama özelliği olan cihazlar yakındaki bir cep telefonundan gelen sinyali yanlışlıkla algılayabilir.

Kalp pilleri cep telefonundan gelen sinyali kalpten geliyor gibi algılarsa, geçici olarak durabilir ve bu sizde baş dönmesi, bayılmaya yol açabilir.

Şoklama özelliği olan ICD dediğimiz cihazlar ölümcül bir ritim bozukluğu durumunda şoklama yaparak bunu düzeltirler. Eğer cihaz, cep telefonundan gelen sinyali yanlışlıkla bir ritim sorunu gibi algılarsa gereksiz şoklama yapabilir.

Önerimiz cep telefonlarının kalp pilinden 12 ila 17 cm uzakta tutularak kullanılması. Bu hem eski tip cep telefonları hem de yeni tip akıllı cep telefonları için geçerli.

iPhone 12 kullananlar dikkat!

Nitekim Apple da, İPhone cihazlar için geçtiğimiz günlerde önemli bir uyarı yayınladı. iPhone 12’lerin güçlü manyetik etki nedeni ile kalp pillerinden 15 cm uzakta kullanılması gerekiyor.

Güvende olmak için, cep telefonlarınızı gömlek ya da tişört cebinizde taşımayın ve konuşma yaptığınızda cihazınızın ters tarafındaki kulağınızı kullanın.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız