Dr. Erdem Özel

Kalbin Üzerine Yatmak Tehlikeli Mi ?

Bu soruya öncelikle sağlıklı bireyler, sonra da kalp damar hastalıkları yaşayan kişiler açısından yanıt vereceğim.

 

Öncelikle sağlıklı bireylerle başlayalım. Yüzükoyun değil sağ ya da sol yana yatmak yada sırtüstü uyumak  daha iyidir. Bu durumda omurganız doğal pozisyona gelir. Sonuç olarak kalbin üzerine yatmak tehlikeli değildir.

 

 Kalp hastaları nasıl yatmalı?

Kalp yetmezliği hastaları üzerinde yapılan birçok çalışma yatış pozisyonun önemli olduğunu göstermiştir. Yan yatma pozisyonunda en iyi klinik sonuçlar elde edildiğini söylemeliyim.

 

  • Tansiyon hastasıysanız kan basıncı açısından sola yatmanız daha iyi olacaktır. Bu pozisyonda kan dolaşımı kolaylaşır. Sola yatmanın venöz dönüşte ve sol atrium boyutlarında artmaya ve kan basıncında azalmaya neden olduğu gözlenmiştir.
  • Kalp yetmezliği hastaları ise tansiyon hastalarından farklı olarak özellikle sağ yan pozisyonda daha rahat hissettiklerini belirtmektedir. Sağ yan pozisyon kalbe anatomik olarak daha fazla boş alan sağlamakta, kardiak outputta artış izlenmektedir.
  • Kalp yetmezliğin nefes darlığı eşlik ediyorsa yüksek yastık seçerek uyumalısınız.
  • Uyku apne sendromu olanlar, horlayanlar ve obezler sırtüstü yatmamalıdır. Yan yatış tercih edilmeli. Uyku apnesinde sık sık uyanma ile uykunun bölünmesi kardiovasküler sistemin etkili dinlenmesini engellediği bilinmektedir.
  • Çarpıntınız varsa sola yatmanız sizi rahatsız edeceği için sağ tarafınıza doğru ya da sırtüstü yatmanız daha rahat hissetmenizi sağlayabilir, ancak tıbbi olarak ikisi arasında bir fark yok.
  • Anjiyo sonrası ya da kalp ameliyatı sonrası sağ ya da sola ya da sirtüstü yatmanızda bir sakınca yok.

 

  • Kalp pili takılan hastalarda da pil takılan yerin tersine yatmak daha rahat olabilir.

 

Sonuç olarak kalp damar hastaları için de en iyi pozisyon yan yatış pozisyonudur. Ancak bundan da önemlisi iyi bir uyku uyumaktır. Her gün aynı saatte yatmak, 7-9 saat uyumak , yatmadan hemen önce ekrana bakmamak ,alkol almamak, karanlık ve serin bir ortamda uyumak uyku kalitenizi arttıracaktır.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız