Dr. Erdem Özel

Christian Eriksen’e Ne Oldu?

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Danimarka ile Finlandiya arasında oynanan maçta 29 yaşındaki başarılı oyuncu Christian Eriksen tüm dünyanın gözleri önünde birden yere yığıldı ve herkesi ciddi biçimde korkuttu.

Basında oyuncunun kalp krizi nedeni ile kalbinin durduğu söylense ve resmi açıklama yapılmasa da bu büyük bir ihtimalle doğru değil. Çünkü bu yaştaki profesyonel sporcularda kalp fonksiyonlarının durmasının nedeni genellikle geçirilen ciddi ritim bozukluklarıdır.

Ritim bozukluğunun nedeni de çoğunlukla altta yatan genetik bir kalp hastalığıdır.

Aslında profesyonel sporcularda ani ölüm riski oldukça düşük ancak sıfır değil. Bu yüzden özellikle üst düzey aktivite içerisinde olan profesyonel sporcuların kalp açısından kontrollerinin dikkatli bir biçimde yapılması şart.

Eriksen için de kullanılan otomatik defibrilatör dediğimiz kalp ritmini düzelten ve normal kişiler tarafından da kolaylıkla kullanılabilecek cihazların özellikle okullar, stadyum, AVM, havaalanı ve otogar gibi yerlerde yaygın biçimde bulundurulması da çok önemli.

Peki Eriksen sahalara geri dönebilir mi?

Bir kardiyolog olarak yorumum şu:

Eğer hekimi ben olsaydım bu ciddiyette bir olay sonrası kariyerine profesyonel futbolcu olarak devam etmek yerine futbolun daha az efor gerektiren farklı alanlarında devam etmesini önerirdim.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız