Dr. Erdem Özel

Covid Hastalarında Aspirin Kullanımı Riski Azaltıyor Mu?

Covid 19 enfeksiyonunda damarlarda pıhtılaşma meydana geldiğini biliyoruz. Bu pıhtılaşma ile birlikte bacak damarlarında tıkanma, akciğer embolisi, felç ve kalp krizi gibi hastalıklar meydana geliyor ve ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Peki on yıllardır kan sulandırıcı ve pıhtı önleyici ajan olarak kullandığımız aspirin bu sorunlara çözüm olabilir mi?
Bizler kalp krizi ve felç geçiren hastalarda aspirinin yararını kesin olarak biliyoruz, peki covid hastalarında durum ne?

Yapılan bazı çalışmalarda covid geçiren kişilerin hastaneye yatırılmadan yada hastaneye yatırıldıktan sonra aspirin kullandıklarında hastalığı daha hafif geçirdikleri görülmüş. Bu kişilerde yoğun bakıma yatış riski azalmış.

Ancak yapılan bu çalışmalar gözlemsel çalışmalar yani aspirinin bu konudaki net etkilerini ortaya koyabilmek ve rutin kullanımını önerebilir noktaya gelmek için daha kesin sonuçlu bilimsel çalışmalar ihtiyacımız var. Çünkü aspirinin de kendine göre başta kanama olmak üzere yan etkileri var.

Sonuç olarak daha önceden aspirin kullanıyorsanız , covid geçirdiğinizde ilacınızı kesmeyin ancak mevcut bilgilerle rutin aspirin kullanımını önerecek noktada değiliz.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız