Mustafa Enver Bey Cd. No:5 Onur Apt. K.4 D. 7 Alsancak – İZMİR Pzt-Cum 09.00-19.00 Cmt: 09.00-18.00 05309343580 - 02322550255
          Randevu

Covid sonrası kardiyoloğa görünmek gerekli mi?

 • Home
 • Yazılar
 • Covid sonrası kardiyoloğa görünmek gerekli mi?

Covid sonrası kardiyoloğa görünmek gerekli mi?

 

Covid 19 enfeksiyonunun kalbi etkileyebildiği artık kesin olarak bilinmektedir. Hastaneye yatan Covid hastalarının azımsanmayacak bir kısmında Covid 19’a bağlı kalp kası iltihabı geçirmektedir. Bu durum bazı hastalarda şikayete neden olmadan kendiliğinden gerilerken, bazı kişilerde kalp yetmezliği hatta ölüme neden olmaktadır.

 

Bir başka sorun da Covid’in pıhtılaşmaya yatkınlık yaratarak, kalbi besleyen damarlarda tıkanmaya neden olmasıdır. Bu durumda kalp krizi meydana gelebilmektedir.

 

Hangi kişiler Covid enfeksiyonu sonrası kardiyoloğa görünmeli?

 

 • Eğer covid enfeksiyonunu ağır geçirdiyseniz, hastaneye yattıysanız,

 

 • Daha önceden bir kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı açısından yüksek riskli iseniz,

 

 • Covid sonrası dönemde nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi şikayetleriniz devamlı ise,

 

 • Yoğun egzersiz yapmaya başlayacaksanız

 

bir kardiyoloğa görünmeniz faydalı olacaktır.

 

Eğer hastalığı hafif geçirdiyseniz ve şikayetiniz yoksa kardiyoloğa görünmeniz şart olmayabilir; ancak şunu unutmayın ki, bu enfeksiyonun kalp üzerindeki uzun dönem etkileri konusunda hala yeterli bilgiye sahip değiliz ve enfeksiyonu hafif de geçirmiş olsanız kalbe bağlı şikayetler açısından dikkatli olmanız ve kendinizi gözlemlemeniz yararınıza olacaktır. Herhangi bir şikayetiniz olması durumunda ise bir kardiyoloğa görünmelisiniz.

Kalp ilaçları ile covid 19 aşıları arasında bir etkileşim var mı?

Hayır, şu ana kadar yapılan aşı çalışmalarında Covid 19 aşıları ile kalp ilaçları arasında bir etkileşim saptanmamıştır. Bu yüzden aşılanmadan önce ya da sonra kalp ilaçlarınızı aksatmayın ve zamanında kullanın. Sadece kan sulandırıcı ilaç kullanan bazı hastalarda aşı yerinde önemsiz derecede morarma, duyarlılık ya da şişme görülebilir.

 

 

Posted in:

Yazılar

Bu da ilginizi çekebilir

 • Kalp kapağında hafif kaçak nedir? Tehlikeli mi?

  📌 Doktorunuz kalp kapağınızda hafif kaçak olduğunu söyledi. Eyvah, ciddi bir kalp hastalığım mı var diye endişelisiniz! Gelin bugün kapakta kaçak nedir? Tehlikeli mi ?sorularına yanıt verelim.
  .
  📌 Kapakta kaçak aslında kapak yetmezliğidir. Bu ,kalpten pompalanan kanın vücuda iletilmesini sağlayan kapakçıkların işlev bozukluğu ile ortaya çıkar.
  .
  📌 Kaçak kötüye gittikçe kalbiniz kan sızdıran kapağın açığını telafi etmek için daha fazla çalışmak zorunda kalır ve bir noktaya kadar bu durumu tolere eder ancak kaçak daha da artarsa nefes darlığı, vücutta ödem gibi şikayetler ortaya çıkmaya başlar.
  .
  📌Ancak merak etmeyin! Kardiyoloğunuz kapakta kaçağın “hafif” olduğunu söylediyse hemen endişelenmenize gerek yok. Kapakta hafif kaçak hastalarımızda sık karşılaştığımız ve tedavi gerektirmeyen bir durumdur.
  Hafif kaçağı olanların, düzenli aralıklarla kardiyoloğa giderek durumlarını takip ettirmeleri yeterlidir.
  .
  📌 Umarım bu bilgiler faydalı olmuştur. Merak ettiklerinizi bu postun altına yazabilirsiniz. 

  #kardiyoloji #kalpsağlığı #kalpkapakhastalıkları #mitralyetmezlik #kalbinikoru #izmir #alsancak #izmirkardiyolojiuzmani #izmirkardiyolog

 • Öksürmek, kalp krizinde işe yarar mı?

  Sosyal medyada zaman zaman karşıma çıkan bir bilgi var. Eğer kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız şiddetli bir şekilde öksürmek hayat kurtarır deniyor. Bu kesinlikle yanlış bir bilgi…

  Bizler kardiyologlar olarak koroner yoğun bakımda yada vaka yaparken anjiyo laboratuvarında bazı ritim sorunlarında hastaya öksür diyebiliyoruz ancak hastane dışında kalp problemi yaşadığını düşünen biri için bu yararsız bir hareket.

  Bu tip bir bilginin en tehlikeli tarafı da gerçekten kalp krizi geçiren birinin bununla vakit kaybederek gerçek yardıma erişmesinin gecikmesi.

  Unutmayın, öksürmek kalp krizinde işe yaramaz. Eğer kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden 112 ‘yi aramalısınız.

 • Kansız anjiyo nedir? Kimler için uygundur?

  Kalp damar hastalığı şüphesi bulunan ama anjiyo olmak konusunda endişeleri bulunan hastaların çok sordukları bir sorudur: Kansız anjiyo yapılıyormuş, nedir?

  Halk arasında kansız anjiyo olarak bilinen BT Anjiyo, kalp damar hastalığından şüphelendiğimiz, ancak çeşitli nedenlerle doğrudan anjiyo işlemine almak istemediğimiz hastalar için uygulanan bir damar görüntüleme yöntemidir.

  Kimler için uygun?

  Kalp damar hastalığı açısından orta ve yüksek risk faktörleri bulunan, birinci derece yakınlarında erken yaşlarda kalp damar hastalığı bulunan kişiler için uygundur.

  Eşlik eden farklı hastalıkları nedeniyle doğrudan anjiyoya almak istemediğimiz hastalarda damarların durumunu değerlendirmek için uygulanabilir.

  Yine anjiyo işlemi konusunda yüksek endişe taşıyan, anjiyo olmak isteyen, buna karşın kalp damar hastalığı şüphesi bulunan kişilere de yapılabilir.

  Kalp krizi şüphesiyle başvuran hastalara ise uygulanmaz, bu hastalar doğrudan koroner anjiyografiye alınır.

  Nasıl yapılır?

  Tomografiye benzer şekilde kol damarından ilaç verilerek yapılır. Tıkalı veya daralmış bir damar olup olmadığını görmemizi sağlar.