Dr. Erdem Özel

Kalp Büyümesi Nedir?

Birçok hastam akciğer filmi çekildikten sonra kalbimde büyüme görüldü ve size yönlendirdiler diyerek bana başvuruyor. Peki kalp büyümesi nedir? Nedenleri nelerdir ? Gelin biraz bunlardan bahsedelim.

Kalp büyümesi genellikle akciğer filmi yada göğüs tomografisi çekildiğinde ortaya çıkan yada şüphelenilen kalp boşluklarının büyümesi durumudur.

Kalp 2 kulakçık ve 2 karıncıkla toplam dört boşluktan oluşur. Farklı hastalıklar bu boşluklarda büyümeye neden olur. Örneğin atrial fibrilasyon gibi bir ritim bozukluğu olan kişilerde kalp kulakçıkları normalden daha büyük olabilir. Ya da uyku-apne sendromu olan kişilerde kalbin sağ boşluklarında büyüme meydana gelebilir . İleri evre kalp yetmezliği gibi durumlarda kalbin tüm boşluklarında büyüme meydana gelebilir. Yada daha nadir olarak kalp zarında fazla miktarda sıvı toplandığında kalp büyümesi olabilir.

Kalbi en sık büyüten 2 neden vardır:

1. Kalp damar hastalıkları
2. Hipertansiyon

Hipertansiyon sık olarak kalp büyümesine neden olur. Kalbin yüksek tansiyona karşı çalışması kalp kasında kalınlaşma ve büyümeye neden olur. Bu durum tedavi edilmezse ileri evrelerde kalp kasında zayıflamaya yol açar.

Kalp damar hastalığında ise kalp kasında beslenme sorunu ortaya çıkar. Tıkalı bir kalp damarının besleyemediği kalp kası ölür , bu ölü doku fazlalaştıkça kalpte büyüme ve zayıflama meydana gelir.

Kalpte büyümeye neden olabilecek başka bir neden kalp kapak hastalıklarıdır. Kalp kapaklarındaki daralma ve yetmezlik durumlarında kalpte farklı boşluklarda büyüme meydana gelir.

Doğumsal kalp hastalıkları yada kalp kasının virüs ile enfekte olması da kalp büyümesinin diğer nedenleri arasındadır.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız