Dr. Erdem Özel

Kalp Pili Nedir?

Kalp pili göğüs bölgesine köprücük kemiği altında cilt altına yerleştirdiğimiz ve amacı kalp ritmini kontrol altına almak olan küçük bir elektronik cihazdır. Kalp pili ile kalbiniz daha düzenli atar. Kalp pili takılması küçük bir cerrahi işlem ile yapılır.

Kalp pilleri, bir kalp krizi, cerrahi işlem yada ilaç zehirlenmesi sonrası geçici olarak kalbe destek için takılabileceği gibi yavaş yada düzensiz kalp atımını düzeltmek veya kalp yetmezliği hastalarının tedavisine yardımcı olmak için kalıcı olarak da takılabilir.

Takılan kalp pili kalbin doğal elektriksel yapısını taklit ederek var olan sorunları düzeltir.

Kalp pilleri iki kısımdan oluşur;

1. kısım Jeneratör dediğimiz cilt altına yerleştirilen ve içinde enerji üreten bir batarya ile sinyalleri gönderen elektriksel sistemin olduğu cihazdır.
2. Kısım ise bu elektriksel sinyallerin kalbe iletilmesini sağlayan ve her biri kalbin belirli boşluklarına yerleştiren lead dediğimiz kablo sistemleridir. leadler 1,2 yada 3 adet olabilir.

Kalp pilleri ihtiyaç olduğunda devreye girer. Eğer kalp hızınız çok yavaş ise kalp pili bunu hızlandırır. Yada ciddi bir ritim bozukluğu gelişirse bunu algılayarak tedavi eder.

Yine bazı piller vücut hareketi ve solunum sayısını algılayarak örneğin egzersiz esnasında kalbin daha uygun hızda çalışmasını sağlayabilir.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız