Dr. Erdem Özel

Uyku ve Kalp Sağlığı

Dünyada milyonlarca insan uykusuzluktan şikayetçi…Uyku bozuklukları hayat kalitenizi azalttığı gibi kalp hastalıkları riskinizi de arttırıyor.

Düzensiz uyku; obezite, tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı gibi kalp damar hastalığını arttıran pek çok risk faktörüyle doğrudan ilişkili bir durum..

Peki her gün ne kadar uyumalıyız? Sağlıklı bir erişkin için günde 7 ila 9 saat uyku ideal. Peki risk ne zaman başlıyor? Özellikle 6 saatin altında uyumak kalp hastalıklarına yakalanmak açısından belirgin bir risk oluşturuyor. Çünkü uykusuz kalan kişilerde vücutta stres hormonları artıyor ve buda kalp damar hastalığının ortaya çıkmasına yol açan inflamasyonu tetikliyor. Sürekli uykusuzluk çekmesenizde tek bir gün bile iyi uyuyamamanız sistemi etkiliyor.

Özellikle az uyuma ile obezite arasındaki ilişki çok belirgin. Az uyuyan kişilerin daha fazla şeker ve yağ tükettikleri, ayrıca gün içerisinde yeterli uyuyamamanın verdiği yorgunluk ile daha az egzersiz yaptıkları saptanmış. Bütün bunlarda kalp hastalığı riskini arttırıyor.

Bunun dışında haddinden fazla uyumanında kalp damar hastalığı ile ilişkisi olduğunu gösteren çalışmalar mevcut Düzenli olarak her akşam 9 saatten fazla uyuyan kişilerde kalp damarlarında daha fazla kalsiyum birikimi yani damar sertleşmesi tespit edilmiş, yine bu kişilerde bacak damarlarında da sertleşme daha sık görülmüş.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız