Dr. Erdem Özel

Kahve ve Kalp Sağlığı

Kahve 1000 yıldan fazla bir süredir insanlar tarafından tüketiliyor ve bu yaygın tüketilen içeceğin kalp sağlığı üzerine etkileri hep merak konusu olmuştur.

• Kahve içerdiği kafein sayesinde kilo vermeye, mental fonksiyonlarınızı keskinleştirmeye ve egzersiz esnasında performansınızı arttırmaya yardımcı olur.
• Kahve vücut hücrelerinizi korumaya yarayan anti-oksidanlar açısından da zengindir.
• Yapılan gözlemsel bazı çalışmalarda kahve tüketiminin kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalıklardan ölüm riskini azalttığı görülmüştür

Bunlar kahve ve kafeinin olumlu etkileri ancak bazı konularda dikkatli olmakta fayda var.

Kahvenizi olması gerekenden daha yüksek miktarda şeker ve krema ile birlikte içiyorsanız bu pozitif etkilerin bazılarını kaybedebilirsiniz. Amerikan beslenme kılavuzlarında sağlıklı bireylerde günde 3-5 bardak şekersiz sade kahvenin sağlık üzerine olumlu etkileri olabileceği belirtiliyor. (Dikkat ! sade kahve , yüksek kalorili ve kilo alımına neden olacak dev bardaklardaki Frapuccino lar değil)

Peki olması gereken miktardan fazla kahve zararlı olabilir mi ? Kesinlikle evet.

• Kahvenin ne zaman içildiği de önemli, uyku düzeninizi bozmayacak saatlerde tüketmeniz gerekir. Yüksek düzeyde kahve içip uykunuzun bozulması istenmeyen bir etkidir.
• Bazı kişiler kahvenin etkilerini daha çok hissedebilir. Özellikle az kahve içtikten sonra bile çarpıntı, kalp atımlarında düzensizlik ve uykusuzluk çekenlerin dikkatli olması şart.
• Düzenli kahve içmenin tansiyonu uzun dönemde yükselttiğine dair yeterli bilimsel bir veri olmasada kahve alımı kan basıncında ani yükselmelere neden olabilir. Bu yüzden tansiyon değerleri düzensiz seyreden kişiler yoğun kahve alımından kaçınmalıdır.
• Kalp damar hastalığı olan kişiler ile yapılan bazı çalışmalarda günde 3 bardaktan fazla kahve içmenin riski arttırdığı görülmüş. Bu yüzden kalp damar hastalığı olanlar aşırı kahve tüketimi açısından dikkatli olmalı.
• Kafeininin bağımlılık yapıcı özelliği vardır ve kahve alımını birden kesmek baş ağrıları ile kendini gösterebilen yoksunluk semptomlarına neden olabilir.
• Çocukların olası istenmeyen etkileri nedeniyle kahve içmemeleri gerekir.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız