Dr. Erdem Özel

Sıcak Havada Egzersiz Yaparken Kalbinizi Nasıl Korursunuz?

Uzun zamandır aktif olarak spor yapan biriyim ve bildiğiniz gibi sağlıklı bir kalp için egzersizin önemini sürekli vurguluyorum. Kalp hastaları için kişiye özel aynı ilaç reçetesi yazar gibi egzersiz reçeteleri düzenlenmeli. Bu en az yaptığımız girişimsel işlemler, yediğiniz besinler ve aldığınız ilaçlar kadar önemli !

Sıcak havada , kalbinize zarar vermeden nasıl egzersiz yaparsınız ? Kısaca anlatmaya çalışıcam…Hava sıcaklığının yükseldiği yaz aylarında dışarıda egzersiz yaparken kalp hastaları kadar sağlıklı bireyler de dikkatli olmalı! Peki nelere dikkat etmelisiniz? İşte size değerli ipuçları:

1. Doğru saatleri planlayın!
Hava sıcaklığının düşük olduğu sabah 06:00-09:00 arası ya da akşam 19:00-21:00 arası en uygun zamanlar. Özellikle öğlen 12:00 ile 15:00 arası dış ortamda egzersiz yapmayın.

2. Kalbinizi, ısınarak hazırlayın!

Her egzersiz esnasında ısınma ve soğuma periyodlarına önem verin. Egzersiz öncesi iyi bir ısınmayı arabanızı soğuk havada sürüş öncesi ısıtmaya benzetebilirsiniz. İyi bir ısınma kan damarlarınızı genişleterek kaslarınızın daha iyi oksijenlenmesini sağlar. Optimal esneklik için kas sıcaklığınızı arttırır ve sakatlıkları önler. Ayrıca kalp hızınızı yavaşça yükselterek egzersiz esnasında kalbiniz üzerindeki stresi azaltır. Bir başka ifadeyle kalbinizin duruma ayak uydurmasına fırsat tanıyın.

Egzersiz sonrası soğuma da çok önemli. Egzersiz sonrası kalbiniz hala yüksek hızda atar, vücut sıcaklığınız yüksektir ve kan damarlarınız halen genişlemiş durumdadır. Egzersizi çok hızlı sonlandırırsanız bayılabilir ya da kendinizi hasta hissedebilirsiniz. Soğuma esnasında esneme hareketleri yapmak kramp ve kas sertleşmelerini de engeller.

3. Sıvı miktarınızı düzenleyin!
Egzersizden önce , egzersiz esnasında ve egzersiz sonrası çok susamasanız bile yeterli miktarda su için. Egzersiz esnasında yanınızda su şişesi taşımayı unutmayın. Almanız gereken sıvı miktarı yaptığınız egzersize, süresine ve kalp hastalığınızın durumuna göre değişir.

4. Doğru giyinmek önemli!
Rahat, hafif, açık renkli nemi dışarı atan giysiler giyin. Hava alan ayakkabılar , hafif yapılı çorapları tercih edin. Güneş gözlüğü, su geçirmeyen güneş kremi ve uygun bir şapka ile kendinizi güneşten koruyun.

5. Kalp hastaları sıcakta hangi sporu tercih etmeli?
Yüzme, trekking ve dış ortamda yoga gibi sıcak hava dostu aktiviteleri tercih edin.

Prof. Dr. Erdem Özel

Prof. Dr. Erdem Özel

Kardiyoloji Uzmanı

Son Bloglar

Sosyal Medyamız